Výměna koleček na inline bruslích: Jak na to?

8. února 2023

Pokud už se na svých inlinech proháníte nějaký ten pátek, dost možná už jsou vaše kolečka opotřebená, jejich tvar je sježděný a tím pádem se vám nejede tak dobře. Kromě toho, že je to většinou vidět na pohled, to poznáte tak, že brusle nezrychlují tak, jak byste potřebovali.

Jak poznám, že je potřeba kolečka na inlinech vyměnit?

Zabíráte, jak můžete, ale brusle ne a ne zrychlit. No, vypadá to na opotřebovaná kolečka. Velmi stará kolečka mohou dokonce prasknout při jízdě, a věřte nám, že následný pád vážně není příjemný… S novými (a třeba i tvrdšími) kolečky si to zase posvištíte jako vítr.

Jak prodloužit životnost koleček na kolečkových bruslích?

Při běžné jízdě se více opotřebovávají kolečka na vnitřní straně rámu. Pokud chcete brusle využívat co nejdéle bez nutnosti výměny nebo dokupování náhradních dílů, po čase používání kolečka prohoďte.

Pravidelný servis kolečkových bruslí

Ne vždy je dokonce nutné kupovat nová kolečka. Že je čas prohodit kolečka mezi sebou, poznáte, když jsou některá viditelně opotřebovanější než jiná. Každé kolečko se totiž opotřebovává jinak v závislosti na své pozici.

Vyměníme je proto následovně:

1. na levé brusli za 3. na pravé brusli
2. na levé brusli za 4. na pravé brusli
3. na levé brusli za 1 na pravé brusli
4. na levé brusli za 2. na pravé brusli
 
Tip od Inlinepro:
Vyměnit kolečka můžete i v rámci jedné brusle. Vyměňte první za třetí a druhé za čtvrté. Při této výměně rovnou kolečka otočte. Z původní vnitřní strany se tak stane strana vnější, a protože se při dalších jízdách začnou kolečka sjíždět zase z protější strany a jejich životnost se zase o něco prodlouží. Při první jízdě nezapomeňte, že se lehce změnilo těžiště. Nezapomeňte se pořádně rozjezdit, než se pustíte do těžších prvků.
 

Chce to nová kolečka? Poradíme, jak je vybrat

Když se podíváte do kategorie koleček na našem e-shopu, najdete tu spoustu různých značek, výrobců, tvrdostí i velikostí. Netušíte, jak si z takového množství vybrat?

Tvrdost koleček

Tvrdost se u koleček pro inline brusle značí písmenem A, u nás najdete kolečka od hodnot 72A do 92A.
Měkká kolečka se lépe přizpůsobí povrchu, drobným překážkám (kamínky, písek…), začátečníka tak při jízdě nic nerozhodí.
Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale nejsou tak pohodlná při jízdě na nerovném povrchu a pro nezkušeného bruslaře hůře ovladatelná.

Velikost koleček

Mít můžete ta stejná jako doposud, nebo zvolit typ pro více pokročilé, případně vyzkoušet kolečka od jiné značky. Pokud jste spokojení s těmi stávajícími, asi není důvod si nevybrat ta se stejnými parametry.
Většina sportovců se ale ve svých schopnostech zlepšuje, a tak se poohlíží po těch o level větších a rychlejších.
 
POZOR! Inline brusle bývají osazené rámem s informacemi o maximální velikosti koleček, které se do rámu vejdou!
 
Malá kolečka jsou stabilnější a lépe ovladatelná. Doporučují se dětem a těm, co se na bruslích teprve učí. Do začátku tedy volte maximální průměr 80 mm. Pro malé děti určitě nejsou od věci ani kolečka velikosti 60 nebo 70 mm.
 
Pro začátek se hodí kolečka okolo 80 mm, třeba ty od CCM.
 
 
Tip Inlinepro:
Začátečníci, kteří vědí, že by se jízdě na kolečkových bruslích chtěli věnovat dlouhodoběji, si můžou zakoupit brusle vyšší řady s větším průměrem koleček a dokoupit si k tomu malá měkká pro začátečníky. Až se na bruslích naučí, mohou kolečka jednoduše vyměnit.

Cítíte, že máte na víc? Chce to větší a tvrdší kolečka!

  • Jezdíte už nějaký ten pátek a začátečnická kolečka už vám nestačí? Tak sáhněte po trošku větších. Ale nemusíte hned zvyšovat o desítky milimetrů, většina bruslařů říká, že pocítí už rozdíl, když vymění 80mm měkká kolečka za o něco tvrdší 84mm.
  • Zkušení jezdci si volí kolečka od 84 mm do 110 mm a ložiska označená 5-7.
  • Jste inlinový profík? Ti, kteří si jsou na bruslích jistější než při chůzi, si můžou dovolit ložiska číslo 9 a kolečka až 150 mm

Zkušení jezdci si užijí jízdu třeba na kolečkách značky Powerslide s průměrem 125 mm.

 
Tip Inlinepro:
Tvrdší kolečka doporučujeme taky pro těžší bruslaře! Měkká by se mohla dříve opotřebit.  

Kolečka jsme koupili. A co teď? 

Troufáte si na výměnu svépomoci? Nepotřebujete žádné speciální propriety, sáhněte po klasickém šroubováku, u některých typů bruslí by se vám mohl hodit i klíč. Pokud přece jen odpovídající náčiní nemáte, vyberte si u nás některý z doplňků pro inline bruslaře.
Vyjměte šroubky, osy a kolečka. Na tom, v jakém pořadí namotnujete nová kolečka, nezáleží. Všechna jsou stejná a nesjěžděná. 

A co ložiska? 

Při intenzivnější jízdě dostávají zabrat i ložiska. Že potřebují ložiska na bruslích servis, poznáte poměrně jednoduše – při jízdě začnou skřípat nebo chrčet. Ložiskům nedělá dobře mokrý povrch a prach. Jestli vás tedy v jízdě nezastaví ani počasí, vezměte vždy po návratu domů do ruky hadřík.
Nejlepší je samozřejmě prevence a pravidelná starost – po každé jízdě brusle očistěte a odstraňte špínu a drobné nečistoty jako jsou kamínky a jiné. Pokud už ale ložisko vydává zvuky, rozeberte jej, očistěte, odmastěte a znovu promažte vazelínou. 

Servis bruslí od profíků

Jestli však preferujete výměnu od profesionálů, my v inlinepro se o to postaráme. Stavte se k nám do inline centra a my provedeme kompletní servis bruslí včetně očištění, výměny ložisek i koleček.
A nechat na nás můžete i výběr koleček – stačí, když nám řeknete, jak často, kde a jakým stylem jezdíte a my vám vybereme kolečka s nejvhodnějším průměrem a odpovídající tvrdostí.    

 

Zpět na seznam novinek

Facebook Inlinepro.cz
Instagram Inlinepro.cz